مقاله انگلیسی ترجمه شده مدیریت: سیستم­ های مدیریت کارمند و بافت­های سازمانی: رویکرد اکولوژی جمعیت

دسته بندی:

قیمت: 10000 تومان

تعداد نمایش: 564 نمایش

ارسال توسط:

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

سال نشر: ۲۰۱۱

تعداد صفحه انگلیسی:۱۵

تعداد صفحه ترجمه فارسی:     ۱۱    صفحه word

(دانلود رایگان مقاله انگلیسی)

کد محصول:M3

عنوان فارسی:

مقاله انگلیسی ترجمه شده سیستم­ های مدیریت کارمند و بافت­ های سازمانی: رویکرد اکولوژی جمعیت

عنوان انگلیسی:

Employee management systems and organizational contexts: a population ecology approach

چکیده فارسی:

– هدف: هدف از این مقاله ایجاد مدلی تئوریک از ویژگی­ها و عوامل تعیین­کننده­­ی شکل­های مختلف مدیریت کارمند: مدیریت ساده، مدیریت پرسنل و مدیریت منابع انسانی می­باشد.

– رویکرد؛ روش­شناسی، طراحی: این مقاله براساس کاری در رابطه با مدیریت منابع انسانی از طریق یکپارچه­سازی مدیریت انتقادی، اکولوژی جمعیت و روابط صنعتی و به منظور توسعه مدلی مفهومی از خصوصیت مدیریت کارمند و عوامل تعیین­کننده­اش می­باشد.

– نتایج: این چارچوب، گامی حائز اهمیت به سوی تفکر درباره­ی عوامل تعیین­کننده و خصوصیت سیستم­های مدیریت کارمند ارائه می­دهد.

-کاربردهای عملی: یک نوع­شناسی از ۶ شکل مدیریت کارمند در هر دو بافت متحد و غیرمتحد ایجاد شده است. این مقاله تجدیدنظری به رویکرد جهانی HRM محسوب می­شود و دیدگاهی از فنون مدیریت کارمند و عوامل     تعیین­کننده­اش ارائه می­دهد.

– ارزش، اصالت: با وجود قانون­مندی ادبیات HRM، بحث اندکی در باب نقش بافت در تحت تأثیر قراردادن ویژگی HRM یا مدیریت کارمند در کل وجود دارد. این مقاله به دنبال جستجوی چگونگی تأثیرگذاری بافت سازمانی بر خصوصیات مدیریت کارمند به واسطه­ی تئوری اکولوژی جمعیت، می­باشد.

واژگان کلیدی: مدیریت منابع انسانی، روابط کارمند، عوامل موفقیت قطعی (انتقادی)، توسعه کسب و کار.

مقدمه:

رشد شگرف تحقیقات در زمینه مدیریت منابع انسانی با بررسی ۳ کتاب از آمریکای شمالی و ایالات متحده ثابت      می-شود. موضوعات اصلی ادبیات HRMو کتاب های بررسی شده، جستجوی رشد HRM و IHRM، «ماهیت تعبیه شده HRM در صنایع و جوامع» و اثبات تأثیر HRM بر اثربخشی سازمانی بوده است.

با وجود علاقه به رویکردهای «بهترین تناسب» HRM تا به امروز تحقیقات و توسعه های نظری کمی بر ابعاد متفاوت پدیده-ی مدیریت کارمند (اعم از HRM) و اینکه چه زمانی روش های مختلف اداره ی افراد نمایان خواهد شد، وجود دارد. این مقاله به دنبال توسعه چارچوبی نظری است که نقش بافت را در تحت تأثیرقراردادن ویژگی هایHRM و دیگر سیستم های مدیریت کارمند بررسی کند. این چنین بحث شده که مجموعه های متمایزی از اشکال مدیریت کارمند وجود دارد که هرکدام به یک طراحی شغل و سیستم مدیریت کارمند خاصی مربوط می شود.

سه نوع اصلی از این مجموعه عبارتند از: سیستم های ساده کنترل نیروی کار، مدیریت پرسنل و HRM. ادعا می شود که این سه دسته به طور تاریخی پدید آمده اند و امروزه تأکید بر هر دو نوع بافت متحد و غیرمتحد به عنوان روش مدیریت کارمند است. ادبیات HRM به طور قابل ملاحظه ای قانونمند و به طور ایدئولوژیک اتحادگراست. چنین بحث می شود که در جریان اصلی ادبیات HRM، مدل های قانون مند HRM ، به طور گسترده و بدون توجه به بافت، قابل استفاده است.

هم چنین در این مقاله بحث می شود که توافق فزاینده ای وجود دارد که مدیریت مؤثر کارمندان تحت تأثیر عوامل بافتی و موقعیتی قرارمی گیرد. Jackson et.al (1989) بیان کرد بجای ارزیابی اثربخشی نسبی یک نوع راهکار نسبت به راهکار دیگر، بهتر است محققان روش های مختلفی را که سازمان ها به واسطه آن منابع شان را هدایت می کنند، بررسی کنند.

ایشان از این مسئله که «بهترین روش» برای مدیریت منابع سازمان در طی زمان وجود ندارد و سازمان ها، راهکارهایی را که متناسب با شرایط خاص شان است را استفاده می کنند حمایت می کنند. HRM به طور گسترده در بین محققان به عنوان روش عمده مدیریت کارمندان شناخته شده است.

با این وجود Dulebohnet et.al (1995) بیان می دارد، مجموعه متنوعی از روش های مدیریت کارمند توسط سازمان ها به کار گرفته می شود. Chandler (1962) به مجزا کردن مسائل محیطی از تحلیل سازمانی اشاره می کند و نتیجه ی مهم این مسئله را چنین می داند: «به قدر کافی واضح به نظر می رسد که توسعه و مدیریت سازمان های صنعتی در بازار اقتصادی باید به طور تگاتنگ به ماهیت متغیر بازار نزدیک باشد». به منظور جستجوی نقش بافت در تحت تأثیرقراردادن خصوصیات سازمانی به دیدگاه های اکولوژیک جمعیت، بینش ارزشمندی را پیشنهاد می کنند.

چنین بحث می شود که در چارچوب یکپارچه می توان جهت ارائه توصیفی بهتر از توسعه و پایداری اشکال مدیریت کارمند بکارگرفته شود. دیدگاه های اکولوژیک جمعیت، بینش های جدیدی را به منظور تشریح علت عدم وجود یک «بهترین روش» برای مدیریت کارمندان پیشنهاد می دهد.

Hirsch (1975) اشاره می کند:

… مطالعات اندکی درباره ی مشخص کردن اجزا محیط سازمانی و دنبال کردن تعاملشان با درجه سازمان ها (سطوح سازمان-ها) وجود دارد. موفقیت سازمانی ممکن است با توجه به شبکه پیچیده فرایندهای سازمانی به طور وسیعی، همچنان توسط دانشجویان سازمان ها بررسی نشده باشد.